04 stycznia 2025

Jak przyspieszyć metabolizm

Często za niepowodzenia w odchudzaniu obwiniamy powolny metabolizm. Wydaje nam się, że pomimo ćwiczeń i diety waga stoi w miejscu. Powodów, dlaczego tak się dzieje może być bardzo wiele, a spowolniony metabolizm w większości przypadków można łatwo uregulować. Ułatwi to nie tylko spalanie tkanki tłuszczowej, ale także sprawi, że będziemy czuć się zdrowsi. Wiele osób za wolny metabolizm obarcza winą predyspozycje genetyczne lub nie zdając sobie sprawy sami go rozregulowują na różne sposoby. 
 
 
W wielu przypadkach wolny metabolizm jest skutkiem źle zbilansowanych diet i głodówek. Gdy organizm otrzymuje o wiele za mało kalorii, wchodzi on w tryb przetrwania i magazynuje w postaci tłuszczu możliwie najwięcej tego, co otrzymał w postaci pożywienia. Taki mechanizm chronił naszych przodków w czasach głodu, jednak teraz powoduje tylko spowolnienie przemian metabolicznych w ciele i opóźnia widoczność efektów diety.
Dlatego zamiast stosować ekstremalne diety, należy znaleźć odpowiednią dla siebie, dzięki której szybkość metabolizmu będzie utrzymana na wysokim poziomie przez cały dzień. Ważne jest spożywanie posiłków o regularnych porach i dostarczanie składników odżywczych w zrównoważonych proporcjach. Ważne jest także pamiętanie w diecie o mikroelementach i witaminach, dzięki którym możliwe jest prawidłowy przebieg przemian metabolicznych.
 
Nie należy stosować diet wykluczających całkowicie niektóre składniki - na przykład diet niemal całkowicie beztłuszczowych. Triglicerydy powstające w wyniku rozpadu tłuszczów są niezbędne do syntezy hormonów steroidowych, których działanie jest bardzo ważne dla metabolizmu. 
 
 
Typowym błędem jest także stosowanie wyłącznie diety i nieuzupełnianie jej ćwiczeniami lub wykonywaniem tylko treningów cardio. W ten sposób spalany zostaje tłuszcz, ale nie jest odbudowywana tkanka mięśniowa.  
Rozbudowana tkanka mięśniowa to najważniejszy czynnik przyspieszający tempo przemiany materii również w stanie spoczynku. 
 Badania jednoznacznie wykazują, że trening siłowy i budowa mięśni przyspiesza metabolizm oraz pozwala spalać tłuszcz nawet podczas codziennych czynności, ponieważ dobrze rozbudowane mięśnie potrzebują więcej energii zarówno podczas pracy jak i odpoczynku.  
 
 
Przyspieszyć metabolizm pomaga również picie wody, a najlepiej odpowiednio przygotowanych napojów izotonicznych, które nawadniają, a nie tylko wypłukują jony sodu i potasu z organizmu, jak dzieje się to na przykład podczas picia dużych ilości nisko zjonizowanej wody źródlanej. Woda jest środowiskiem reakcji biochemicznych zachodzących w organizmie, dlatego jego odpowiednie nawodnienie przyspiesza metabolizm.
Odwodniony organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Ponadto woda pomaga wydalić z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii oraz toksyny, które zakłócają prawidłowy przebieg szlaków metabolicznych. Nie należy jednak przesadzać w drugą stronę i pić zbyt dużych ilości wody, ponieważ może to doprowadzić do zaburzenia równowagi elektrolitycznej.
 
 
Także spożycie niektórych substancji pozwala przyspieszyć metabolizm. Używanie w kuchni takich przypraw jak chilli, cynamon lub imbir powoduje w naszym organizmie termogenezę, która ułatwia spalanie kalorii. Dzięki ostrym przyprawom dietetyczne potrawy nabierają smaku, a ponadto wspomagają szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Imbir jest bogaty w antyoksydanty, które chronią komórki ciała przed uszkodzeniem. 
 
 
W niektórych sytuacjach przywrócenie prawidłowego tempa metabolizmu nie jest jednak takie łatwe - czasami mają na niego wpływ schorzenia, głównie tarczycy. W przypadku gdy żadne z powyższych metod w połączeniu z odpowiednią dietą nie przynoszą skutku i efekty nie są widoczne, należy udać się do lekarza, aby poszukać przyczyny w potencjalnych zaburzeniach hormonalnych lub innych schorzeniach. 
 
 
Należy również pamiętać, że nie zawsze spowolniony metabolizm jest przyczyną braku zmian na skali wagi. Może być to zatrzymywanie wody w organizmie spowodowane przez nadmierne spożycie soli lub zmiany hormonalne. Może być to także zmienianie się struktury organizmu, gdzie tłuszcz jest spalany, a zwiększa się masa mięśniowa. Jest to proces najbardziej korzystny podczas odchudzania, kiedy tkanka tłuszczowa zostaje zastępowana przez mięśniową, ponieważ mimo, że waga nie wskazuje dużego ubytku masy, to wyraźnie widzimy poprawę proporcji sylwetki, ubrania robią się luźniejsze, mamy więcej energii a przemiana materii zdecydowanie przyspiesza.
 

 

© Copyright Dr Bardadyn 2025. All Rights Reserved