Pozytywny wpływ na nasze zdrowie mają nie tylko różne formy codziennej aktywności, ale także stany wyciszenia. Są one niezbędne do prawidłowego przebiegu procesów samoregulacji organizmu. Zmniejszania aktywności współczulnego układu nerwowego odpowiedzialnego za sprawne działanie na wysokich obrotach i przywracania funkcji zależnych od układu przywspółczulnego, który zapewnia wyciszenie i normalizację procesów życiowych zachodzących w poszczególnych układach organizmu. Jego okresowa dominacja zapewnia obniżenie ciśnienia krwi, spowolnienie pracy serca, wyrównanie oddechu, rozluźnienie mięśni i jest niezbędna do regeneracji wyczerpujących się sił i odnowy ustroju.
Jednak w ciągu dnia niełatwo jest znaleźć czas i warunki na wyrównanie pracy serca, oddechu i rozluźnienie nerwów. Taką szansę stwarza zwykle dopiero sen. Pod warunkiem, że jest zdrowy. Nie jest przypadkiem, że zajmuje nam około jednej trzeciej życia, ponieważ jest konieczny do efektywnego odświeżenia umysłu i ciała oraz gromadzenia energii na pozostałą część doby.Jednak nie wszyscy mamy zdrowy, regenerujący sen. Częstym problemem jest jego niedobór spowodowany bezsennością, ale ogromne znaczenie ma też jego jakość.
Jakie mogą być oznaki zaburzeń snu?
Z pewnością nie spełnia on swojej roli, jeśli budzimy się zmęczeni. Nierzadko pacjenci skarżą się, że mimo iż przesypiają całą noc, rano czują się jeszcze bardziej wyczerpani. Jednych męczą sny o koszmarnej treści i nastroju. Innym nie śni się nic konkretnego, a jednak towarzyszące we śnie uczucie niepokoju sprawia, że nie regeneruje on sił, a tylko dodatkowo obciąża organizm. Jeśli nie budzisz się zrelaksowany i pełen energii, to gdzieś jest problem.
Jakie są najczęstsze chorobowe przyczyny problemów ze snem?
Nerwica i depresja
Schorzenia osłabiające wydolność serca i krążenia
Zaburzenia hormonalne
Jednak najczęstszym powodem nie jest choroba, lecz:
Zwiększona nerwowość wskutek powtarzających się stresów, szybkiego tempa życia i nierozwiązanych problemów
Osłabienie układu nerwowego w następstwie niedoboru biopierwiastków, zwłaszcza magnezu i witamin z grupy B
Zbyt późne spożywanie ciężkostrawnych posiłków, którego skutkiem jest przeciążenie układu trawiennego w nocy
Emocjonujące zdarzenia, lektury, gry komputerowe lub filmy oglądane niedługo przed zaśnięciem
Zbyt intensywny wysiłek w godzinach wieczornych, zwłaszcza jeśli po jego zakończeniu nie zostanie spożyty odpowiedni posiłek
Środki pobudzające, którymi mogą okazać się nawet zażywane o zbyt późnej porze witaminy lub filiżanka mocnej herbaty
Aby cieszyć się zdrowym snem warto pamietać o kilku wieczornych przykazaniach:
RELAKS
Po pełnym aktywności dniu ostatnie pół godziny należy wykorzystać na rozluźnienie i relaks niewymagający zbytniego zaangażowania fizycznego i umysłowego. Korzystnie działają ćwiczenia rozluźniające i ciepły prysznic bezpośrednio przed snem. To chwila, kiedy także odrobina lenistwa wyjdzie nam na zdrowie.
DIETA
Ostatni lekki posiłek powinien być zjedzony nie później, niż dwie godziny przed położeniem się do łóżka. Idealny będzie lekkostrawny koktajl bananowy, bogaty w tryptofan i magnez, działający uspokajająco i rozluźniająco.
Przepis na koktajl bananowy o działaniu rozluźniającym i nasennym, bogaty w magnez i witaminę B6
200 ml mleka (lub napoju owsianego)
Banan
Łyżka otrąb owsianych
Łyżka płatków migdałowych
2 daktyle
Zmiksować dokładnie wszystkie składniki, pić powoli przez 10-15 minut
ZIOŁA
Skuteczna w usuwaniu zaburzeń snu jest mieszanka ziołowa z melisy, kwiatu rumianku, szyszek chmielu (po 100g) oraz korzenia arcydzięgla i kozłka lekarskiego (po 50g). Napar z łyżki stołowej mieszanki należy wypijać pół godziny po kolacji.
SUPLEMENTY
Są szczególnie pomocne w przypadku rozregulowania rytmu dobowego. Jego unormowanie pomaga w leczeniu wielu schorzeń, których przyczyną jest rozregulowanie wewnętrznych funkcji organizmu na skutek stresu, co prowadzi do zaburzeń autoimmunologicznych i rozwoju chorób z autoagresji.
Potrzebę przywrócenia prawidłowego rytmu dobowego można łatwo zdiagnozować samodzielnie. Jeśli w ciągu dnia brakuje energii, a jednocześnie w godzinach popołudniowych i wieczornych źrenice są nadmiernie rozszerzone i pod wpływem światła nie zwężają się do rozmiarów łebka od szpilki, to może to świadczyć o braku równowagi pomiędzy współczulną i przywspółczulną częścią autonomicznego układu nerwowego.
© Copyright Dr Bardadyn 2025. All Rights Reserved